Bank UBS rozpoczął rekomendowanie akcji Globe Trade Centre SA od zalecenia „kupuj” z ceną docelową na poziomie 65 zł.
W raporcie analitycznym datowanym na 18 października 2007 roku międzynarodowy bank UBS zarekomendował kupno akcji GTC, określając ich wartość docelową na 65 zł. Bank rozpoczął tym raportem analizowanie pięciu deweloperów z Europy Środkowo-Wschodniej.
GTC jest w opinii UBS najbardziej rozwojową firmą z notowanych na warszawskiej giełdzie deweloperów. Najważniejszymi czynnikami takiej oceny są szeroki portfel planowanych inwestycji, jasna strategia rozwoju, pozytywne efekty dotychczasowej działalności w sektorze nieruchomości, duża aktywność
w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej oraz niski poziom zadłużenia.
„Wierzymy, że te czynniki pozwolą na szybki wzrost wartości GTC w obecnych warunkach rynkowych” – napisał Andrzej Kasperek, autor raportu.
Zdaniem analityka, spółka posiada silną pozycję na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej i jest dobrze przygotowana do osiągnięcia korzyści z szybkiego rozwoju rynków nieruchomości państw w tych regionach. UBS szacuje, że GTC osiągnie średnioroczną stopę wzrostu aktywów netto w wysokości 27% (lata 2007-10), a głównymi czynnikami wzrostu będą wysoka wartość planowanych inwestycji (1,7 mld euro) oraz program sprzedaży mieszkań o wartości 1,4 mld euro.
W opinii UBS, dotychczasowe działania zarządu GTC oraz historia spółki są najlepszym gwarantem wykonania ambitnego planu inwestycyjnego. „Jako dodatkowe czynniki wzrostu wartości spółki zauważamy wzrost stawek czynszowych oraz spadek stóp kapitalizacji” – napisał A. Kasperek.
Analityk UBS jest także optymistą, jeśli chodzi o perspektywy rozwoju całego rynku nieruchomości, na którym GTC ma tak silną pozycję. Najważniejszymi czynnikami wyznaczającymi atrakcyjność regionu są: silna gospodarka, korzystna relacja popytu do podaży oraz napływ kapitału. „Jesteśmy pozytywnie nastawieni do rozwoju w Europie Środkowo-Wschodniej, jednak największy potencjał dostrzegamy w Europie Południowo-Wschodniej
i Wspólnocie Niepodległych Państw” – uważa A. Kasperek.
Bank UBS jest zdania, że ocena rynku nieruchomości powinna stać się bardziej atrakcyjna po przecenie z początku roku. W jego opinii, solidne podstawy, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej, stanowią atrakcyjny punkt wejścia dla inwestorów.