Budowa nowoczesnej galerii handlowej o łącznej powierzchni 130 000 mkw rozpoczęta.Galeria Jurajska – największa inwestycja w Częstochowie i pierwsze centrum handlowo-rozrywkowe w regionie, będzie gotowa w czwartym kwartale 2009 roku.Koszt robót budowlanych to ponad 80 milionów euro
1 lutego 2008 roku (piątek) odbyła się uroczystość rozpoczynająca budowę Galerii Jurajskiej – pierwszej galerii handlowo-rozrywkowej w Częstochowie i w regionie. Symboliczną pierwszą łopatę na terenie budowy wbili Tadeusz Wrona – Prezydent Miasta Częstochowy i Piotr Kroenke – Dyrektor Generalny Globe Trade Centre S.A.
Galeria Jurajska będzie największą inwestycją w Częstochowie, kolejną po Galerii Mokotów, Galerii Kazimierz i Avenue Mall w Zagrzebiu inwestycją w segmencie centrów handlowo-rozrywkowych, realizowaną przez międzynarodowego dewelopera Globe Trade Centre S.A.
Galeria Jurajska powstaje w pierwszorzędnej lokalizacji, na doskonale wyeksponowanym terenie wyznaczonym przez ul. Wojska Polskiego (drogę krajową nr 1), Krakowską i Strażacką. Obiekt jest pierwszą galerią handlowo-rozrywkową, jaka stanie w mieście i w regionie oraz jedyną galerią handlowo-rozrywkową w Polsce usytuowaną w bezpośrednim sąsiedztwie krajowej Jedynki.
Galeria Jurajska zaoferuje 48 000 mkw. powierzchni handlowo-rozrywkowej. Powstanie w niej łącznie ok. 200 sklepów i punktów usługowych, wielosalowe kino i pięciokondygnacyjny parking na 2000 samochodów.
”Galeria Jurajska to największa inwestycja Globe Trade Centre S.A. w segmencie centrów handlowo-rozrywkowych. Będzie zwieńczeniem naszych dotychczasowych doświadczeń i wiedzy zebranej przez lata naszej działalności w Polsce i za zagranicą. Liczymy na to, że Galeria Jurajska, która w założeniach ma być galerią regionalną, przyczyni się do intensywnego rozwoju miasta i całego regionu. Będzie to miejsce, które połączy nowoczesną rozrywkę i handel. Pracujemy nad tym, by w Galerii Jurajskiej znalazły się najbardziej renomowane marki. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z największymi sieciami handlowymi, które wykazały duże zainteresowanie wynajęciem powierzchni w tym centrum handlowym ” – mówi Piotr Kroenke, Dyrektor Generalny GTC.
„Ta inwestycja oraz podpisana ze spółką GTC umowa na budowę układu drogowego w rejonie Galerii, zmieni charakter tej części Częstochowy. Jest to przykład bardzo dobrej współpracy między inwestującym a władzami miasta. Postawiliśmy przecież spore wymaganie związane np., z estetyką obiektu czy liczbą miejsc parkingowych. Już na etapie planowania przestrzennego zawarto warunki dotyczące reprezentacyjnej elewacji i materiałów, z których ,a być wykonany budynek. Galeria i inwestycje z nią związane doskonale wpisują się w nasz Miejski Program Rewitalizacji – zmienią ten obszar miasta. W tym roku w budżecie miasta zaplanowaliśmy modernizację ulic Strażackiej i Nadrzecznej, które pozwolą na lepszą komunikację w Galerią.” – powiedział Tadeusz Wrona Prezydent Miasta Częstochowy.
W trakcie uroczystości wbicia pierwszej łopaty Prezydent Częstochowy przekazał Dyrektorowi Generalnemu GTC pozwolenie na budowę Galerii Jurajskiej, a biskup Jan Franciszek Wątroba poświęcił grunt pod inwestycję.
Projekt Galerii Jurajskiej powstał w renomowanej polskiej pracowni APA Wojciechowski przy współpracy z amerykańskim biurem architektonicznym Laguarda Low Architects, która ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu centrów handlowych na całym świecie.
Nowoczesna forma architektoniczna Galerii Jurajskiej została w sposób przemyślany wkomponowana w otoczenie. Będzie totrzykondygnacyjna bryła o regularnych kształtach wykonana z jasnych materiałów, wzbogaconych elementami szkła. Wnętrze będzie wzorowane na poprzednich realizacjach GTC – Galerii Mokotów i Galerii Kazimierz. Przestrzeń w środku Galerii będzie przestronna i dobrze doświetlona naturalnym światłem wpadającym przez duże przeszklenia w dachu i elewacji. Istotną częścią Galerii będzie pięciokondygnacyjny parking, sąsiadujący bezpośrednio z powierzchnią handlowo-rozrywkową oraz parking podziemny.
Dzięki swojej koncepcji architektonicznej – Galeria stanie się istotnym elementem architektury miasta. Ważną częścią realizacji będzie przebudowa infrastruktury wokół Galerii Jurajskiej.
W ramach prac modernizacyjnych będzie budowana ulica równoległa do dzisiejszej Krakowskiej – tzw. Krakowska Bis – prowadząca z południa do północnej części miasta. Deweloper zbuduje również drogę łączącą Galerię z DK1.
Galeria Jurajska będzie atrakcyjnym miejscem pracy dla mieszkańców Częstochowy i okolic, zatrudnienie znajdzie w niej ok 1500 osób. W okresie budowy ożywi się lokalny rynek pracy w sektorze usług budowlanych i produkcji materiałów budowlanych.
Generalnym wykonawcą Galerii Jurajskiej jest firma Strabag, z którą Globe Trade Centre S.A. współpracowała przy realizacji poprzednich inwestycji, m.in. biurowców Topaz i Nefryt oraz II etapu Osiedla Konstancja w Warszawie.
Aktualnie działka budowlana Galerii Jurajskiej jest grodzona, w kolejnej fazie – grunt będzie oczyszczony i przygotowany pod pierwsze prace budowlane. Galeria Jurajska ma zostać otwarta w czwartym kwartale 2009 roku.
Globe Trade Centre S.A. jest firmą, która wraz z otwarciem we wrześniu 2000 roku Galerii Mokotów wprowadziła do Polski model nowoczesnej galerii handlowo-rozrywkowej. Trzy lata później spółka zainaugurowała działalność Galerii Kazimierz w Krakowie. Każdego roku obie galerie odwiedza łącznie 17 milionów klientów.