Grupa GTC (GTC), renomowany deweloper i właściciel nieruchomości komercyjnych działający w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej od 1994 r., poinformowała, że Giełda Papierów Wartościowych w Johannesburgu („JSE”) dopuściła akcje GTC do obrotu na swoim głównym parkiecie w ramach notowania spółek zagranicznych (inward listing). GTC jest właścicielem i deweloperem inwestycji biurowych i handlowych, przede wszystkim klasy A, zlokalizowanych w Polsce oraz głównych miastach Europy Środkowo-Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej.

 Wraz z wejściem na giełdę w Johannesburgu, wstępnie planowanym na 18 sierpnia 2016 r., Grupa będzie notowana w sektorze “Własność i Budowa Nieruchomości” JSE i będzie pierwszą polską spółką zagraniczną na JSE. Podstawową giełdą, na której notowane są akcje GTC, pozostaje Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.

“W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowaliśmy duże zainteresowanie południowoafrykańskich inwestorów nieruchomościami komercyjnymi o wysokim standardzie, zlokalizowanymi w regionie CEE i SEE, co potwierdzają m. in. ostatnie transakcje zawarte w Polsce, Rumunii, Serbii i Chorwacji. W wyniku tego zainteresowania zdecydowaliśmy się na notowanie równoległe na JSE, aby powiększyć naszą bazę akcjonariuszy i zapewnić inwestorom w RPA możliwość inwestowania w czołowego właściciela i operatora nieruchomości komercyjnych w regionie. Grupa GTC posiada w swoim portfolio nie tylko obiekty biurowe i handlowe klasy A, ale także bardzo ciekawe projekty deweloperskie” komentuje prezes GTC, Thomas Kurzmann.

 W RPA instytucjonalny popyt na akcje deweloperów, szczególnie tych zarejestrowanych za granicą, utrzymuje się na wysokim poziomie. Południowoafrykańscy inwestorzy wykazują silny apetyt na wysokiej jakości akcje deweloperów z siedzibą za granicą, którzy mają udokumentowane osiągnięcia. Inwestycje w tego rodzaju akcje przekroczyły w ciągu ostatnich 3 lat poziom 80 miliardów randów.

GTC ma czytelną, jasno zdefiniowaną ścieżkę rozwoju z przekonującą propozycją całkowitego zwrotu z inwestycji. Podczas gdy społeczność inwestorska w RPA pozostaje zaniepokojona wysoką wyceną funduszy inwestujących w nieruchomości (REIT), GTC oferuje rozsądny poziom wzrostu w przyszłości oraz znaczny potencjał wzrostu wartości wskaźnika NAV. Portfolio GTC obejmuje 40 nieruchomości komercyjnych zapewniających swoim najemcom i klientom w Polsce, Serbii, na Węgrzech, w Rumuni, Chorwacji, Bułgarii oraz Czechach ok. 715 000 m kw. przestrzeni biurowej. Portfolio GTC jest wycenione na kwotę 1,3 mld euro. Zgodnie z danymi z dnia 31 grudnia 2015 roku firma generuje przychód w wysokości 84 mln euro netto na rok.

Oprócz aktualnego portfela aktywów generujących przychody, GTC obecnie realizuje trzy projekty w Belgradzie i Warszawie, które zaoferują 82 000 m kw. całkowitej powierzchni biurowej i handlowej. Obecnie spółka rozważa realizację czterech projektów handlowych, których rozpoczęcie budowy planowane jest na lata 2016/2017.

„GTC to jeden z czołowych deweloperów oraz właścicieli nieruchomości w regionie CEE o ugruntowanej pozycji rynkowej. Oczekujemy, że notowanie na giełdzie w RPA zwiększy płynność i popyt na nasze akcje. Co więcej, jesteśmy przekonani, że dopuszczenie akcji do obrotu na nowym rynku przyczyni się do zwiększenia świadomości w zakresie naszej bieżącej działalności oraz przyszłych, strategicznych inicjatyw, oraz wykreuje pozytywny wizerunek naszej marki w nowej grupie inwestorów instytucjonalnych” podsumował Thomas Kurzmann.

GTC nie planuje emisji nowych akcji w związku z dopuszczeniem jej akcji do obrotu na giełdzie w Johannesburgu.

W związku z proponowanym dopuszczeniem akcji do obrotu, Investec Bank został wyznaczony głównym Doradcą Instytucjonalnym oraz Sponsorem notowań na JSE.

Globe Trade Centre S.A.

ul. KOR 45A, 02-146 Warszawa NIP: 527-00-25-113 T: +48 22 16 60 700 www.gtc.com.pl

Kraje GTC Bułgaria Chorwacja Polska Rumunia Serbia Węgry

Do pobrania Logo GTC

© 2022 Globe Trade Centre made by Esencja Studio