Zysk netto w I kwartale 2007 roku wyniósł 11 mln euro. GTC uzyskało wyższe marże z wynajmu oraz ze sprzedaży apartamentów.Sprzedaż realizowanych przez Spółkę inwestycji mieszkaniowych nabiera tempa. W 2007 roku GTC planuje zainwestować ok. 800 mln euro w zakup gruntów i budowę nowych obiektów.

Zysk netto Globe Trade Centre S.A. (GTC) w pierwszych trzech miesiącach 2007 roku wyniósł 11,2 mln euro, przy przychodach na poziomie 14,9 mln euro.

W I kwartale br. spółka osiągnęła imponujące marże: 75% marży brutto na przychodach z wynajmu i 36% marży brutto nasprzedaży mieszkań. Obie marże były wyższe zarówno w porównaniu do analogicznego okresu 2006 roku jak i do IV kwartału ubiegłego roku. Poprawa marż to efekt zarówno wzrostu stawek czynszu i stopnia wynajmu w budynkach biurowych, jak i rosnących cen sprzedawanych nieruchomości mieszkaniowych.

Spadek przychodów GTC w I kwartale 2007 roku w stosunku do I kwartału 2006 roku to wynik sprzedaży w ubiegłym roku 50% udziałów w Galerii Kazimierz (II kwartał) i Mokotów Business Park (IV kwartał). Spadek zysku netto tłumaczą natomiast wysokie zyski z aktualizacji wyceny oddanych do użytku w pierwszych trzech miesiącach 2006 roku dużych budynków biurowych – America House w Bukareszcie (27 000 mkw. netto) i Topaz w Warszawie (11 000 mkw. netto).

W I kwartale 2007 roku GTC ukończyło budowę Newtona – budynku biurowego klasy A w Krakowie, który powiększył o 10 400 mkw. powierzchni do wynajęcia netto portfel nieruchomości Spółki. W nowy biurowcu powierzchnię wynajęli renomowani najemcy: IBM Consulting, Fortis Bank, Hewitt Associates oraz Hitachi. Zysk z aktualizacji wyceny Newtona w wysokości 10,7 mln euro (przed opodatkowaniem) został zaksięgowany w I kwartale 2007 r.

Kraków jest drugim, po Warszawie, miastem największej aktywności GTC. Kolejną częścią nowoczesnego kompleksu biurowego, na który składają się obecnie Newton i Galileo, będą biurowce Edison i Pascal. Po ich oddaniu do użytku kompleks będzie oferował 36 000 mkw. nowoczesnej powierzchni klasy A.

GTC zauważa poprawiającą się koniunkturę na rynku powierzchni biurowych w Warszawie oraz największych miastach Polski. Wzrost stawek czynszowych oraz rosnący popyt ze strony najemców stwarza doskonałe warunki do przyspieszenia ekspansji Spółki w tym segmencie w naszym kraju.

Największy budynek biurowy budowany obecnie przez GTC – Nefryt – jest już w 35% wynajęty na rok przed zakończeniem jego budowy. W I kwartale 2007 r. 5 300 mkw. powierzchni wynajął Noble Bank.

Łącznie GTC realizuje obecnie budowę ponad 150 000 mkw. netto powierzchni biurowej w pięciu miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Łodzi. Kolejne 200 000 mkw. zostanie zrealizowane w następnych fazach tych inwestycji.

Poza budową obiektów biurowych, GTC zrealizuje w Częstochowie regionalne centrum handlowe (50 000 mkw. do wynajęcia netto) oraz 4 inwestycje mieszkaniowe w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Katowicach.

Inwestycje mieszkaniowe Globe Trade Centre w regionie Europy Środkowo- i Południowowschodniej sprzedają się w dużym tempie, szczególnie w Bukareszcie. Na osiedlu Rose Garden 336 apartamentów z 404 budowanych w I fazie znalazło nabywców w ciągu zaledwie 5 miesięcy. Natomiast 76 mieszkań w Felicity (ze 112 oferowanych) sprzedano w trzy tygodnie.

Wobec tak dużego popytu, GTC zdecydowało się na przyśpieszenie realizacji obu tych inwestycji i rozpoczęcie budowy kolejnych faz wcześniej niż zakładano.

W kompleksie mieszkaniowym Park Apartments w Belgradzie GTC sprzedało do dzisiaj 80% wszystkich apartamentów (ze 184 mieszkań w tej inwestycji), a w Sasad Resort w Budapeszcie nowych właścicieli ma już 175 z 271 mieszkań oferowanych w I fazie.

Globe Trade Centre kontynuuje szybkie tempo pozyskiwania nowych inwestycji. Na Węgrzech Spółka sfinalizowała przejęcie działki pod inwestycję biurową w Budapeszcie – Renaissance Plaza. Grunt położony jest w atrakcyjnej lokalizacji przy ulicy Vaci ut. Powstanie na nim kompleks biurowy klasy A o powierzchni 24 000 mkw. do wynajęcia netto.

W Zagrzebiu, GTC Croatia nabyła 12 000 mkw. gruntu, na którym powstanie 18 500 mkw. powierzchni handlowej i biurowej. Centerpoint Zagreb bedzie drugą inwestycją dewelopera w tym mieście – centrum handlowe Avenue Mall jest obecnie w całości wynajęte i zostanie oddane do użytku w najbliższych miesiącach. Po otwarciu centrum przychody z wynajmu powierzchni w Avenue Mall będą wynosić 10 mln euro rocznie.

W Rumunii GTC rozpoczęło budowę trzech centrów handlowych w średniej wielkości miastach: Buzau, Piatra Neamt and Suceava. Łącznie te trzy obiekty zaoferują 35 000 mkw. powierzchni handlowej netto. Budowa centrów zostanie ukończona przed końcem 2007 roku, jednak z wieloma kluczowymi najemcami podpisano listy intencyjne lub umowy najmu. Sieć centrów handlowych, która do końca 2008 roku powinna liczyć do 10 obiektów, realizowana jest wspólnie z Aura Group, a udział każdego partnera w przedsięwzięciach wynosi po 50%.

W Bułgarii GTC planuje także w ciągu trzech najbliższych lat wybudować 3-5 centrów handlowych w miastach o największej sile nabywczej.

W marcu 2007 r. Rada Nadzorcza GTC zaakceptowała program inwestycyjny, który przewiduje przeznaczenie na zakup gruntów i realizację nowych obiektów w tym roku do 800 mln euro. Tak wysoka planowana wartość inwestycji obrazuje przyśpieszenie tempa rozwoju Spółki w regionie.

W I kwartale 2007 roku Globe Trade Centre S.A. (GTC) po raz pierwszy zaprezentowała wyniki finansowe w euro, które od 1 stycznia br. jest podstawową walutą rozliczeniową w spółce. Dotychczas GTC publikowała raporty finansowe w dolarach amerykańskich.

Globe Trade Centre S.A.

ul. KOR 45A, 02-146 Warszawa NIP: 527-00-25-113 T: +48 22 16 60 700 www.gtc.com.pl

Kraje GTC Bułgaria Chorwacja Polska Rumunia Serbia Węgry

Do pobrania Logo GTC

© 2022 Globe Trade Centre made by Esencja Studio