• GTC nabyło Mall of Sofia, jedno z najlepiej prosperujących centrów handlowych w Sofii
  • Mall of Sofia jest jedną z flagowych nieruchomości komercyjnych w Centrum Biznesowym Sofii dysponującą 23.700 m kw. powierzchni handlowej, 10.300 m kw. powierzchni biurowej i ponad 600 miejscami w parkingu podziemnym
  • Banki OTP i DSK sfinansują 65% ceny zakupu

Jedynie miesiąc po publikacji wyników finansowych za 2017 r., GTC kontynuuje strategię wzrostu i powiększa swoje portfolio w Sofii. Deweloper i zarządca nieruchomości kupił Mall of Sofia, kluczowe centrum handlowe i biurowiec w centrum biznesowym miasta, wykorzystując możliwości, jakie oferuje dynamicznie rozwijająca się gospodarka w Bułgarii. Obiekt należał wcześniej do Europa Capital.  

W celu osiągnięcia wysokiego zysku FFO z aktywa, GTC (poprzez przejęta spółkę zależną) uzyskało atrakcyjne finansowanie od konsorcjum banków OTP i DSK, opiewające na kwotę do 65% rynkowej wartości aktywa.

„W ciągu ostatniego roku kupiliśmy atrakcyjne grunty pod budowę nowych biurowców klasy A w różnych stolicach europejskich, m.in. Budapeszcie, Bukareszcie, Sofii i Zagrzebiu. Zakup Mall of Sofia był doskonałą okazją do nabycia budynku generującego stabilny przepływ środków pieniężnych, w samym centrum Sofii. Wykorzystując szybko rosnące wydatki konsumpcyjne mieszkańców, Mall of Sofia stanowić będzie znaczącą wartość dodaną, a także będzie naszym kolejnym krokiem w osiągnięciu wzrostu wartości NAV w perspektywie średnio- i długoterminowej” – powiedział Thomas Kurzmann, Prezes GTC.

“Dostrzegamy duży potencjał w poprawiającej się sytuacji gospodarczej w Sofii i doceniamy wsparcie ze strony naszych kredytodawców, będących naszymi długoterminowymi partnerami. Dzięki pozyskaniu 7,55 mln euro rocznego przychodu operacyjnego netto (in-place NOI) z mniej niż 30 mln euro kapitału własnego, GTC poprawi swoją rentowność poprzez ogólny wzrost EBIT, jednocześnie rozwijając lokalne możliwości zarządcze. To zwiększy wartość naszego FFO, zapewni dodatkową zdolność dywidendową i przyśpieszy napędzany wewnętrznie wzrost” – dodał Erez Boniel, Dyrektor Finansowy GTC.

Mall of Sofia znajduje się na skrzyżowaniu dwóch najbardziej ruchliwych ulic w centrum Sofii. Korzyści wynikające ze strategicznego położenia budynku to m.in. bezpośrednie połączenie z licznymi przystankami autobusowymi, tramwajowymi i trolejbusowymi. Dodatkowo, znajduje się zaledwie 3 minuty drogi od stacji metra. Galeria handlowa cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców okolicznych osiedli z niewielką lub prawie zerową konkurencją w tej części miasta.

Centrum handlowe jest obecnie w 98% wynajęte przez najemców, takich jak H&M, Terranova, Calliope, CCC, Benetton, Sisley, Nike, Adidas, a także Cinema City obsługujące jedyne kino IMAX w Bułgarii. W strefie gastronomicznej lokale wynajmują dobrze znane marki, takie jak McDonalds, Subway, Dunkin Donuts, KFC, Happy Bar&Grill.

Część biurowa jest obecnie w 100% wynajęta przez renomowanych międzynarodowych najemców, w tym Quintiles, Deloitte, DSK (część OTP Bank).

GTC_Mall of Sofia

Globe Trade Centre S.A.

ul. KOR 45A, 02-146 Warszawa NIP: 527-00-25-113 T: +48 22 16 60 700 www.gtc.com.pl

Kraje GTC Bułgaria Chorwacja Polska Rumunia Serbia Węgry

Do pobrania Logo GTC

© 2022 Globe Trade Centre made by Esencja Studio