GTC znacznie powiększa portfel inwestycji i umacnia swą pozycję w Europie Środkowowschodniej.

GTC Bulgaria nabyła 75 proc. udziałów w spółce budującej centrum handlowe w miejscowości Stara Zagora w Bułgarii . W Rumunii portfel inwestycji GTC powiększy się o 57 000 mkw. mieszkań dzięki kolejnej inwestycji w Bukareszcie

Spółki zależne Globe Trade Centre S.A. (GTC) rozpoczną realizację nowych inwestycji w Rumunii i Bułgarii. GTC Bulgaria nabyła 75 proc. udziałów w spółce budującej centrum handlowe w Starej Zagorze w Bułgarii. GTC Romania – zakupiła grunt pod inwestycję mieszkaniową w Bukareszcie.

GTC Bulgaria wybuduje w Starej Zagorze pierwsze nowoczesne centrum handlowe. Stara Zagora to miejscowość położona na trasie prowadzącej z Sofii na wybrzeże Morza Czarnego. W mieście liczącym 180 000 mieszkańców są aktualnie prowadzone dwie ważne dla bułgarskiego rynku inwestycje – powstają tam: największy w kraju browar firmy Heineken oraz elektrownia cieplna. GTC nabyła w tym mieście działkę o powierzchni 12 500 mkw. i planuje budowę centrum handlowego o powierzchni 23 000 mkw. netto. Otwarcie centrum jest planowane na wiosnę 2009 roku. Wartość inwestycji to 42 mln euro, z czego 5,5 mln euro to koszt zakupu działki (4,1 mln euro to część przypadająca na GTC Bulgaria).

Centrum handlowe w Starej Zagorze to druga tego typu inwestycja GTC w Bułgarii, jest prowadzona przy udziale lokalnego partnera posiadającego 25 proc. udziałów w przedsięwzięciu. W maju br. GTC Bułgaria nabyła również większościowe udziały w spółce realizującejcentrum handlowe w Warnie. Aktualnie spółka planuje kolejne inwestycje w tym sektorze w Bułgarii, która ma jeden z najniższych w regionie wskaźników nowoczesnej powierzchni handlowej przypadającej na jednego mieszkańca. Po przystąpieniu do Unii Europejskiej spodziewany jest dynamiczny rozwój sektora handlowego w tym kraju – zapotrzebowanie na nowoczesne obiekty będzie rosnąć wraz ze wzrostem dochodów miejscowej ludności, dodatkowo wzmacnianym przez siłę nabywczą.

Kolejna inwestycja GTC w Rumunii rozpoczęła się od nabycia za 9,61 mln euro 66,7 proc. udziałów w spółce posiadającej grunt o powierzchni46 500 mkw.

Na terenie nowej inwestycji powstanie 85 000 mkw. mieszkań ( z czego 57 000 mkw. to część GTC). Działka znajduje się w północnej części Bukaresztu, w popularnej i szybko rozwijającej się dzielnicy mieszkaniowej, niedaleko inwestycji, którą GTC pozyskało na początku lipca bieżącego roku (100 000 mkw. mieszkań dla klasy średniej i wyższej), usytuowanej w pobliżu prestiżowej Szkoły Amerykańskiej. Oddanie mieszkań do użytku jest planowane w latach 2009-2010. Spółka, poza posiadaniem większościowego udziału, będzie również odpowiadać za zarządzanie inwestycją, za co otrzyma wynagrodzenie w wysokości 5 proc. kosztów inwestycji bez kosztu nabytej ziemi.

Po sfinalizowaniu tej transakcji portfel ukończonych i realizowanych inwestycji GTC w Rumunii będzie zawierał:
· 427 000 mkw. powierzchni mieszkaniowej
· 115 700 mkw. powierzchni handlowej
· i 98 400 mkw. powierzchni biurowej.

Natomiast projekty deweloperskie prowadzone przez GTC w Bułgarii będą obejmowały:
· 60 700 mkw. powierzchni handlowej
· i 8500 mkw. powierzchni biurowej.

Globe Trade Centre S.A.

ul. KOR 45A, 02-146 Warszawa NIP: 527-00-25-113 T: +48 22 16 60 700 www.gtc.com.pl

Kraje GTC Bułgaria Chorwacja Polska Rumunia Serbia Węgry

Do pobrania Logo GTC

© 2022 Globe Trade Centre made by Esencja Studio